IFTTT – İnternetin Sizin İçin Çalışmasını Sağlayın

ifttt-logo

Öyle bir sistem düşünün ki, yaptığınız bir kaç ayarla her gün kullandığınız sosyal medya hesaplarınızı, bloglarınızı, depolama alanlarınızı, mail hesaplarınızı, iPhone’da yer alan lokal uygulamalarınızı, hava durumu ve hatta akıllı ev sisteminizi birbirleriyle bağlasın ve belirlediğiniz bir durum gerçekleştiğinde sizin istediğiniz bir şey yapsın. Karşınızda IFTTT.

IFTTT hem internet sitesi üzerinden, hem de akıllı cihazlarınızdaki uygulamadan kontrol edilebilen bir sistem. Ben kullanıyorum ve gerçekten tavsiye ediyorum, çok başarılı ve hala gelişmekte olan bir uygulama. Yaklaşık 2011 yılından beri Beta sürümünde ve ücretsiz. Açılımı ise “if this then that” kalıbı. Bunun Türkçe’deki karşılığı ise “eğer bu olursa şunu yap” kalıbı.

Nedir bu IFTTT?

Basit bir koşul ifadesi sayesinde güçlü bağlantılar kuran bir servistir. Bu bağlantılar, kanallar(channel) sayesinde oluşturulur ve her kanalın kendisine özel tetikleyici(trigger) ve aksiyon(action) kısmı vardır. Bu kanallar arasında Dropbox, Evernote, Facebook, Flickr, 4sq, Google Servisleri, Instagram, IOS Servisleri, Tumblr, Twitter, WordPress, Youtube ve daha bir çoğu var. Tüm listede ise şu an itibariyle(17.02.2014) 81 tane kanal bulunuyor. Kanalların tamamını bu linkten görebilirsiniz.

IFTTT Kanal Yapısı

IFTTT Kanal Yapısı

 

IFTTT, bu kanalları ya da girişe göre çıkış işlemlerini, tarif(recipe) olarak adlandırıyor. Bana göre IFTTT, bu isimle beraber biraz daha kullanıcı dostu ve gündelik hayata yakın oluyor. “If this then that” söz dizimindeki:

  • This bölümü tarifin(recipe) tetikleyici kısmıdır. “Facebook’da etiketlendiğimde”, “Instagram’a X kullanıcısı yeni bir fotoğraf yüklediğinde”, “Saat 15.00 olduğunda” gibi koşul durumları, tetikleyiciye örnektir.
  • That bölümü tarifin(recipe) aksiyon kısmıdır. “Facebook’da şu sayfada şunu paylaş”,”Dropbox’a yükle”,”Bana mail at” gibi eylemler ise aksiyona örnektir.

 

IFTTT’de sıfırdan bir tarif yaratma zorunluluğunuz yok, isterseniz başkalarının hazırladığı tarifleri de kullanabilirsiniz. Bu hazır tariflere ulaşmak için bu linke, he yok ben illaki kendim hazırlayacağım diyorsanız ise bu linke tıklayabilirsiniz. Site ve uygulama tasarımının yenilikçi tasarımı ve basitliği büyük avantajları arasında yer alırken, şu an için Türkiye’de arama ve mesaj hizmetinin kullanılamaması eksiklik. Ayrıca şaşırmadığım şekilde Google Play Store’da uygulaması yok.

appStore

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir