BlackLib Kütüphanesine v2.0 İle Gelen Yenilikler

BlackLib

 23.04.2014 tarihinde kullanıcıya sunulan BlackLib kütüphanesinin yeni versiyonu yayınlandı.

Bu güncelleme ile kütüphaneye şu özellikler eklendi:

  1. UART, SPI ve I2C desteği:Kütüphanenin bu versiyonunda seri haberleşme kullanan diğer cihazlar ile haberleşme yeteneği sağlandı. Bu yenilikler ile Beaglebone Black üzerinden diğer cihazlar ile haberleşmek için UART, SPI veya I2C protokolleri kullanılabilir hale gelmiştir.
  2. SPI özelliğinin kullanılabilmesi için kurulum scripti:Haberleşme protokollerinden SPI için kullanıcı tanımlı bir “device tree overlay” kullanılmaktadır. Bundan dolayı bu özelliklerin cihaza yüklenebilmesi için bir script yazılmıştır. Bu script host bilgisayarınızda ya da Beaglebone Black’de çalıştırılabilecek şekilde geliştirilmiştir.
  3. Örnek kod desteği:Kütüphanenin içerisinde bulunan neredeyse her fonksiyon için kullanım kod örnekleri ve örnek proje dosya hiyerarşisi, kütüphanenin internet sitesindeki dokümantasyona eklenmiştir. “User-Manual” pdf dosya desteği kaldırılmıştır.
  4. Uyarılar ve bilgiler:Kütüphanenin internet sitesinde yer alan dokümantasyona uyarı ve bilgi kısımları eklenmiştir.
  5. Performans güncellemeleri:Kütüphanede yer alan “BlackGPIO” sınıfına çalışma modları eklenerek performans arttırımı yapılmıştır. Ayrıca mevcut fonksiyonlar güncellenerek performans optimizasyonu sağlanmıştır. Bellek sızıntılarının önlenebilmesi için gerekli işlemler uygulanmıştır.
  6. Namespace desteği:Artık kütüphanenin kendisine ait “BlackLib” adında bir “namespace”i bulunmaktadır.
  7. Operatör aşırı yüklemeleri:“BlackGPIO” ve “BlackADC” sınıflarına operatör aşırı yükleme (operator overloading) özelliği kazandırılmıştır.
  8. İsim ve tasarım güncellemeleri:Performans ve okunabilirliğin arttırılması için isimlendirmede ve tasarım kısımlarında gerekli güncellemeler yapılmıştır.
  9. Zamanlama ölçümleri:Fonksiyonların zamanlama (timing) bilgileri için gerekli ölçüm sınıfı eklenmiş ve örnek kodlar buna göre düzenlenmiştir. Ayrıca bu zamanlama bilgileri dosyalanarak kullanıcıya sunulmuştur.
  10. SSS ve Yayınlanma Notları sayfası:Kütüphanenin internet sitesine SSS (sıkça sorulan sorular) ve Yayınlanma Notları (Release Notes) sayfası eklenmiştir.

 

İlgili Linkler:

Kütüphane Resmi Websitesi: blacklib.yigityuce.com

Kütüphane SSS Sayfası: blacklib.yigityuce.com/faq.html

Kütüphane İletişim Sayfası: blacklib.yigityuce.com/contact.html

GitHub Sayfası: github.com/yigityuce/BlackLib

SourceForge Sayfası: sourceforge.net/projects/blacklib/

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir